Už aj Česi volia prezidenta priamo

Autor: Maroš Guoth | 10.2.2012 o 15:22 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  589x

V stredu schválil Senát Parlamentu Českej republiky ústavný zákon, ktorým sa mení v Ústave zakotvený spôsob voľby prezidenta. Česká republika sa tak pridá k väčšine republík EÚ, v ktorých je prezident volený priamo. Už nástupcu Václava Klausa budúci rok vyberie ľud sám.

Podľa prieskumov verejnej mienky túto zmenu podporuje až 80% občanov ČR. Odborníci na ústavné právo však až tak nadšení z priamej voľby nie sú. Tak napríklad docent Jan Kysela z pražskej právnickej fakulty  vidí úlohu prezidenta ako človeka s olejničkou v ruke, ktorý leje olej do politického súkolia, aby lepšie šľapalo. Obáva sa však, že z priamej voľby vzíde človek, ktorý bude miesto olejničky vybavený hrsťou piesku. Taktiež sa obáva toho, že prezident vybavený silnou legitimitou od občanov vytvorí nové mocenské centrum na Hrade, ktoré bude ešte viac oslabovať českú vládu.

Miestopredsedovi Senátu docentovi Petrovi Pithartovi sa nepozdáva zmena spôsobu odvolávania prezidenta. Po novom bude potrebné k tomu, aby mohol Senát podať ústavnú žalobu proti prezidentovi k Ústavnému súdu potreba súhlasu trojpätinovej väčšiny prítomných senátorov a trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov. Takáto väčšina však ťažko niekedy vznikne. Ústavnú žalobu možno podať pre velezradu, teda jednanie prezidenta smerujúce proti zvrchovanosti a celistvosti repubuliky ako i proti jej demokratickému poriadku, alebo pre hrubé porušenie ústavného poriadku.

Na Slovensku možno prezidenta odvolať z funkcie ľudovým hlasovaním, ktoré vyhlasuje predseda NR SR na základe jej uznesenia prijatého najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov. Prezident je odvolaný, ak sa za jeho odvolanie hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov. V prípade, že by v ľudovom hlasovaní odvolaný nebol, rozpustí prezident NR SR a navyše mu začína plynúť nové, päťročné volebné obdobie. A to i v prípade, že by bol neúspešne odvolávaný koncom jeho druhého volebného obdobia.

V internetových diskusiách sa objavujú názory, väčšinou od odporcov priamej voľby, že  občania z recesie alebo rôznych iných dôvod zvolia za prezidenta osobnosť akou je napríklad Tomio Okamura, moravsko-japonský podnikateľ, alebo Karel Gott. Osobne si myslím, že Gott by nepredstavoval úplnu katastrofu, vystupovanie a chovanie má na úrovni a koniec koncov, Ronald Reagan, predtým než sa stal guvernérom Kalifornie a následne prezidentom USA,  bol hollywoodskou filmovou hviezdou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?