Karl Marx a Anonymous

Autor: Maroš Guoth | 27.1.2012 o 14:56 | (upravené 27.1.2012 o 17:04) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  1245x

"Európu obchádza strašidlo - strašidlo hacktivismu." Asi takto by sa dala modifikovať prvá veta Marxovho Komunistického manifestu na udalosti posledných dní. S tým, že aktivity hnutia Anonymous sa netýkajú len Európy, ale celého sveta.

Keď som sa trochu zamyslel nad hackerskými útokmi na web stránky vládnych inštitúcií a protestami proti návrhom nových protipirátskych opatrení, všimol som si isté podobnosti ich priebehu s Marxovými tézami o svetovej revolúcii a komunizme.

Na jednej strane pomyselnej barikády stoja vlastníci autorských práv, ktorí sa snažia prostredníctvom politikov presadiť zákony, ktoré by obmedzili nelegálne zdieľanie súborov na Internete. Na strane druhej stoji internacionalizovaná trieda počítačových užívateľov, či hackerov, ktorí sa snažia zmenám zabrániť.

Na Internete dlhé roky panoval stav, ktorý v podstate pretvráva dodnes, keď prakticky neexistuje súkromné vlastníctvo a všetok obsah je spoločný. Internetový obsah môžeme rozdeliť z hľadiska pôvodu na "kradnutý", ktorého tvorca si predstavoval iný spôsob distribúcie než bezplatne po Internete, a na obsah pôvodný, ktorý vytvorili užívatelia Internetu. Tento pôvodný obsah, ktorého najsvetlejším príkladom je asi Wikipédia, ale aj  tisícky iných stránok a projektov je vytváraný v podstate podľa zásady každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb. Najpodstatnejším faktom, prečo táto zásada na Internete funguje tak dobre, je zrejme to, že statok vyprodukovaný a zdieľaný na Internete nie je spotrebovateľný. Každým ďalším pozretím, či prečítaním nestráca na svojej hodnote ani kvalite, ale práve naopak, stáva sa populárnejším a tým i cennejším. Popularita sa javí ako dostatočným zadosťučinením pre producenta, i keď často nebýva odmenená reálnymi finančnými prostriedkami. Tieto faktory umožňujú aby si Internet zachoval svoje bohatstvo na zdroje i napriek nepomeru medzi producentami a konzumentami a všeobecnou neochotou platiť za internetový obsah.

Komunity internetových používateľov a hackerov sa javia ako skutočne internacionalizovaná trieda, ktorú spájajú rovnaké záujmy a obdobné názory na svet. Vyzerá to tak, že vďaka globalizácii, keď je svet kvôli Internetu iba jedna veľká dedina, majú k sebe používatelia Internetu bližšie, než k inštitúciam svojich štátov. Práve  táto skutočnosť sa mi v otázke, kto má v tomto "boji" navrh javí ako zásadná.

Rovnako ako som blog začal upravenou prvou vetou z Manifestu komunizmu, tak aj skončím upravenou poslednou vetou:

"Hackeri všetkých krajín, spojte sa!"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?