Konfliktné línie vo voľbách

Autor: Maroš Guoth | 5.3.2012 o 9:25 | (upravené 6.3.2012 o 18:47) Karma článku: 7,38 | Prečítané:  444x

V parlamentných voľbách v roku 1998 bola rozhodujúcou konfliktnou líniou línia mečiarizmus-antimečiarizmus.Vyostrenie tohto konfliktu sa prejavilo jednak vytvorením Modrej koalície troch stredopravých strán (KDH, DÚ a DS), ktorá sa v dôsledku neblahých okolností zmareného referenda transformovala na volebnú stranu SDK, ku ktorej sa pripojila i ľavicová SDSS a ekologická Strana zelených na Slovensku. Ďalším prejavom tohto silného antimečiarovského hnutia bol i následný vznik veľmi širokej a rôznorodej koalície, zloženej okrem SDK i z populitickej SOP, ľavicovej SDĽ a Strany maďarskej koalície vzniklej spojením troch maďarských strán.

Konfliktná línia mečiarizmus-antimečiarizmus úplne nezmizla ani vo voľbách v roku 2002, no okrem štýlu politiky Vladimíra Mečiara sa zamerala i na potvrdenie socioekonomickej transformácie Slovenska a jeho začlenenie do európskych a transatlantických štruktúr. V týchto voľbách sa taktiež prejavila i ekonomická konflitná línia pravica-ľavica, o čom svedčí i vznik vládnej koalície, ktorá bola na rozdiel od predchádzajúceho volebného obdobia homogénnejšia a zložená zo stredopravých strán. V neposlednom rade rok 2002 priniesol do popredia i konfliktnú líniu cirkev-štát, v ktorej novovzniknutá strana ANO presadzovala odluku cirkvi od štátu a liberalizáciu v oblasti interupcií a KDH sa stavialo proti. Na tejto konfliktnej línii sa koalícii koniec-koncov i rozpadla odchodom KDH.

V roku 2006 sa zrejme najviac prejavila konfliktná línia pravica - ľavica. Takmer osem rokov stredopravej vlády sa v spoločnosti prejavilo pomerne silným nesúhlasom s dopadom reforiem a to využil Róbert Fico svojou populistickou rétorikou. Rovnako sa dostala do popredia konfliktná línia korupčné-antikorupčné strany, pričom stredopravé strany boli obviňované zo zlého hospodárenia so štátnym majetkom, zle prevedenej privatizácie a korupcie. Do pozície antikorupčnej strany sa stavial víťazný Smer. Za neúspechom opäť zostaviť stredopravú vládu stál okrem viacerých káuz predošlej vlády i fakt, že sa do NRSR nedostala nijaká štvrtá pravicová strana, ktorá by prebrala voličov napríklad zdiskreditovanej strany ANO.

Voľby v júni 2010 sa niesli hlavne  v duchu konfliktnej línii fico-antifico, do ktorej sa zapojilo i viacero osobností verejného života škrtaním obrazu Fica, či inými občianskymi aktivitami. Okrem línie pravica - ľavica sa opäť prejavila i línia korupčné - protikorupčné strany, pričom tentoraz boli s korupciou viac spájané strany SNS, ĽS-HZDS a Smer. Dimenziu zahraničnej politiky začala predstavovať konfliktná línia eurovalové - protieurovalé strany, teda strany, ktoré odmietajú, či naopak podporujú finančnú pomoc zadĺženým štátom.

Po páde vlády v októbri minulého roku sa zdalo, že hlavnou témou volieb bude euroval, na ktorom vláda stroskotala. No konfliktná línia eurovalové - protieurovalové strany ustúpila rýchlo do pozadia po tom, čo bol zverejnený spis Gorila. Tento a ďalšie spisy spôsobili v spoločnosti mnoho rozkolov. Za prvé je to vznik línie gorilie - antigorilie strany, ktorá rozdeľuje strany na tie, ktoré sa v spise spomínajú a na tie, ktoré stoja mimo. Pomerne hlasný dav protestujúcich má za následok vznik línie systémové - antisystémové strany, kde sa objavujú požiadavky na radikálnu zmenu politického systému a zavedenie "skutočnej", priamej demokracie. Menej radikálnou je línia nové - zabehnuté strany, pričom medzi k novým relevantným stranám sa radí SaS, OĽaNO a strana 99%. Podľa niektorých nereprezentatívnych prieskumov na Internete by k ním patrila i Strana Slobodného Slova Nory Mojsejovej. I naďalej, i keď trochu v pozadí, sú konfliktné línie fico - antifico a pravica - ľavica. Dôležitou líniou nadchádzajúcich sobotňajších volieb je i línia korupčné - antikorupčné strany, kde sa za antikorupčné strany rady prehlasujú predovšetkým nové strany.

Sobotňajšie voľby budú špecifické tým, že volebnej kampani výrazne nedominovala žiadna konfliktná línia, ale dochádzalo k prelínaniu a pretínaniu veľkého množstva konfliktných línií. No napriek tomu, že o tom kampaň úplne nesvedčí, dá sa predpokladať, že rozhodujúcou líniou pre tieto voľby sa opäť stane rozdelenie na ekonomickú pravicu a ľavicu. Taktiež sa dá predpokladať, že nastane výrazný rozpor v línii osobnosti - strany, ktorý sa prejaví krúžkovaním jednotlivcov na kandidátkach v oveľa väčšom množstve než v predošlých voľbách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?